Skip to main content

Liahnutie alebo príchod malých pijavičiek na svet

Pre nás – radostná udalosť na ktorú a tiež z ktorej sa vždy veľmi tešíme. A keďže jednou z vašich požiadaviek bolo, natočiť o tom video, tak sa o ňu teraz s vami radi podelíme.  Táto video ukážka je o tom, ako sa liahnu malé pijavice. Inak povedané, snažili sme sa vyplniť vám aj toto želanie. Veľmi sa tešíme, že nám sa podarilo natočiť príchod malých pijavičiek na svet.

Pozorovať liahnutie pijavíc vo voľnej prírode, by bolo veľmi zaujímavé. Žiaľ nie je to možné. Nemáme také možnosti, vybavenie a žiaľ, ani pijavíc už nie je v prírode tak veľa, ako kedysi. Aj v zajatí, je ich rozmnožovanie dosť zložité. Je potrebné vytvoriť im špecifické podmienky v ktorých sú schopné páriť sa, naklásť kokóny a nakoniec, aby sa vyliahli  malé pijavice. Ponúkame vám krátke, ale veľmi zaujímavé video, aby ste si videli ako prebieha liahnutie pijavíc lekárskych naživo.

Pijavice sú hermafroditi. Majú samičie aj samčie pohlavné orgány a teda sa vzájomne oplodňujú. K prenosu spermií dochádza pri kopulácii. Oplodnené vajíčka podobne, ako dážďovky zhromažďujú v opasku. Z opasku sú vajíčka uvolnené do zámotku – kokónu (10 až 30 oplodnených vajíčok), kde sa vo vnútri liahnu malé pijavice. Týchto zámotkov – kokónov vylúčia behom kladenia 4 – 5 kusov a sú uložené v zemi v blízkosti vody. Po mesiaci sa z vajíčok vyliahnu malé pijavičky. Pri liahnutí sa nastrihnú obidve strany kokónu a čaká sa, kým mláďatá pijavice povyliezajú von. Nie vždy sa im z kokónu chce vyliezť von, pretože v prvých momentoch života sa priživujú na vnútorných stenách kokónu.