Je dôležité venovať sa aj dôležitej časti, úzko súvisiacej s Hirudotrapiou – a to je, anatómia pijavice lekárskej.

V rámci Hirudoterapie je dôležité porozumieť základným faktom o anatómii pijavice. Stavba tela pijavice lekárskej priamo súvisí s jej bioaktívnymi látkami, tak potrebnými pre našu liečbu. Tvorba týchto neoceniteľných látok, je spojená s trávením a žalúdkami pijavice. Štruktúra žalúdkov súvisí s množstvom nasatej krvi a schopnosťou zväčšiť svoju váhu a rozmer o štvornásobok až osemnásobok svojho normálu. V prednej časti tela má pijavica ústnu prísavku a na zadnom konci sa nachádza zadná prísavka. V ústach majú tri čeľuste s drobnými zubami, ktorými sa dokáže zahryznúť do kože do hĺbky 1,5 až 2mm. Okolo hltana a ďasien majú slinné žľazy.

Sliny pijavice lekárskej obsahujú cez 150 bioaktívnych látok, ako napríklad hirudín, destabiláza, histamín, neurotransmitery, kinin a množstvo iných. Niektoré z týchto látok pôsobia ako antikoagulanty, niektoré obnovujú  vlastnosti krvi, či pôsobia na kvalitu stien žíl a tepien. Jednoducho povedané, bioaktívne látky pijavice lekárskej, majú neoceniteľné účinky. Na ich tvorbu má veľký vplyv celá jej anatómia. Pijavice sú hermafroditi, pričom sa vzájomne oplodňujú. Do zámotku (kokónu) kladú 10 – 30 oplodnených vajíčok, z ktorých sa liahnu malé pijavice.

Vo videu sa dozviete aj, koľko má očí a ako dýcha, koľko má zubov a, ako hýbe – pracuje s čeľusťami. Odpovieme vám aj na otázku, ktorá zaujíma skoro každého: „Ako je možné, že vydrží nejesť aj niekoľko mesiacov?“

Musíme skonštatovať, že téma – anatómia pijavice lekárskej patrí medzi tie zaujímavejšie. Bez poznania anatómie pijavice by dnešná Hirudoterapia nebola tam, kde je. Nevedeli by sme ako a ni prečo nás pijavice liečia.