Pijavica lekárska je zázračný živočích, liečivá sila pijavíc lekárskych si poradiť aj tam, kde moderná medicína zaostáva a je bezmocná. Keď sa prisaje na ľudskú kožu, vylučuje jedinečné liečivé látky. Nejedného človeka zachránila od amputácie končatiny. Pijavičky môžu pomôcť každému človeku, aj keď nie s úplne každým problémom. No pole ich pôsobnosti je naozaj veľmi široké. Nechajme však hovoriť toho najpovolanejšieho. Radko Legát sa hirudoterapiou intenzívne zaoberá viac ako 15 rokov a ako jediný školí akreditovaných hirudoterapeutov na Slovensku i v Čechách.

Liečivá sila pijavíc

Ako a kedy ste sa prvý krát stretli s pijavicou lekárskou?

O pijaviciach som sa dozvedel od môjho kolegu z práce, keď som mal sám viac rokov problém s vysokým krvným tlakom. Užíval som niekoľko druhov liekov, ale mal som vedľajšie účinky súvisiace s problémovým trávením a necítil som sa po nich dobre. V tom čase sa môj kolega, lekár vrátil zo stáže v Nemecku, kde sa zúčastnil prednášky o pôsobení a účinkoch pijavíc. Začal som sa zaujímať o tento spôsob liečby, čítať rôzne články, až som sa rozhodol túto liečbu vyskúšať a zohnal som si pijavice. Môžem povedať, že v mojom prípade liečba zabrala až neuveriteľne rýchlo, a preto som sa rozhodol týmto spôsobom pomáhať aj iným ľuďom.

Teda s pijavicami lekárskymi mám skúsenosti už 15 rokov a môžem povedať, že sme mnohým ľuďom pomohli vyliečiť ochorenia, keď už klasická liečba nezaberala. Spolupracovali sme aj s Akadémiou vied SR a z tejto spolupráce vznikli vysokoškolské skriptá pre lekárov.

Ako pomáha pijavica človeku?

Liečenie pomocou pijavice využívali ľudia už v minulosti. Uznáva sa, že Kleopatre pomohla otehotnieť liečba pomocou pijavíc. V minulosti sa využívali aj na chudnutie, púšťanie žilou a napríklad Botticelli používal pijavice, aby mal lepší hlas. Sú rôzne teórie a mýty o používaní a účinkoch pijavíc a niektorým takýmto poverám ľudia veria ešte aj dnes, čo môže byť nebezpečné.

Liečivá sila pijavíc – kde sa skrýva?

Pijavice nás liečia počas procesu kŕmenia sa, keď po zahryznutí sa do tela vstrekujú bioaktívne látky. Týchto bioaktívnych látok majú v slinách viac ako 150 druhov. Z nich jedna má názov hirudín, je to antikoagulant, látka zabraňujúca zrážaniu krvi. Podľa názvu spomínanej látky – hirudín nazývame aj liečbu pijavicami lekárskymi – hirudoterapia. Ďalšími látkami sú destabiláza, ktorá regeneruje cievy a reguluje krvný tlak, bdelín – zabezpečuje návrat vlastností krvi do normálu, eglin, lipáza, gilantín, antibiotiká, látky, ktoré majú vplyv na cholesterol a veľa iných. Vďaka tomu, že sa tieto látky dostanú krvou do celého organizmu, sa účinok liečby pijavicami odrazí nielen na postihnutom – chorom orgáne, ale pôsobí na celý organizmus.

Liečivá sila pijavíc – pri akých ochoreniach dokáže hirudoterapia pomôcť?

Pri liečbe pijavicami si treba uvedomiť, že každý organizmus je jedinečný a teda aj na liečbu pijavicami môžeme reagovať rôzne. U niekoho liečba zaberá rýchlejšie a u niekoho pomalšie. Spôsob účinnosti liečby sa viaže na povahu a vlastnosti látok pijavice a aj to, ako a akým spôsobom sa pijavice použijú, má svoje špecifiká. Najlepšie výsledky pri liečbe pijavicami lekárskymi máme pri problémoch, ktoré vyvolávajú srdcovo-cievne ochorenia. Teda ide o vysoký a nízky krvný tlak, kŕčové žily, ale aj chronické zápaly (kĺbov, nervov, šliach…), zle sa hojace rany (bercové vredy). Okrem už spomenutých diagnóz môžem uviesť ešte zopár príkladov, kde liečba prebehla úspešne: zelený zákal, migréna, alergie, hemoroidy, chronické bolesti, rôzne poúrazové stavy, spazmatické stavy… Hirudoterapia sa úspešne využíva v chirurgii, gynekológii, kardiológii, plastickej chirurgii, urológii…

časopis dieťa 1
časopis dieťa 2

Pre koho je táto terapia vhodná a kto ju, naopak, nemôže podstúpiť?

Hirudoterapia je prírodná liečba bez vedľajších účinkov. Nedá sa ale povedať, že je vhodná pre všetkých. Každý pacient môže na túto liečbu reagovať inak. Pred samotnou terapiou musí každý hirudoterapeut vylúčiť možné kontraindikácie, spísať anamnézu a na jej základe určí vhodnosť terapie. Všetci ostatní, ktorí, obrazne povedané, prejdú sitom kontraindikácií môžu terapiu podstúpiť. V súvislosti s kontraindikáciami hovoríme o prípadoch, keď sa pijavice nesmú použiť na telo. Delia sa na život ohrozujúce stavy, na dôvody, keď nie je rozumné ich použiť a relatívne dôvody. Do prvej skupiny patria alergie na histamín, hirudín, poštipnutie hmyzom – anafylaktický šok, poruchy zrážanlivosti krvi a iné. Druhú skupinu tvoria stavy s poruchou hojenia rán, pred a po chirurgickom zákroku, horúčkové stavy… V tretej skupine sa vylučujú problémy s hlbokými ranami a vredmi, málokrvnosť, menštruácia…

V súvislosti s kontraindikáciami by som chcel upozorniť, že aj v prípadoch, v ktorých by liečba pijavicami nebola možná, vieme po konzultácii ponúknuť inú alternatívu podobnú hirudoterapii.

Ako prebieha terapia pijavicami?

Ako som už spomenul, pijavica lekárska nás lieči bioaktívnymi látkami, ktoré do nás vstrekuje počas kŕmenia sa. Čas priloženia je od 20 do 35 minút. Dlhší čas nie je potrebný, pretože už počas prvých minút nám pijavica vstrekne do tela väčšinu týchto látok. Každá krajina či kultúra môže mať inú techniku na prikladanie pijavíc a ľudia žijúci v týchto krajinách sú na tieto spôsoby zvyknutí, a reagujú na ne primerane. V našej kultúre nám nevyhovujú, dokonca by nám mohli uškodiť. Pri hirudoterapii je dôležitý správny výber miesta na tele na priloženie pijavice, treba určiť počet pijavíc na jedno či viac priložení, veľkosť pijavice a, samozrejme, dodržiavať jednotlivé postupy a metódy na prikladanie tak, aby nenastali zbytočné komplikácie.

Môžu sa pri hirudoterapii vyskytnúť komplikácie a ako sa riešia?

Najskôr by som chcel upozorniť, že pijavice sa nikdy nesmú použiť na inom pacientovi. Je to opatrenie proti možnej nákaze. Súčasťou terapie môžu byť aj rôzne reakcie po aplikácii. U každého pacienta môžu prebiehať inak. Niekto nemusí mať žiadne, u niektorých sa po terapii môže vyskytnúť nadmerná únava, u niekoho zas nadmerná aktivita. Ide o prirodzenú odpoveď tela na bioaktívne látky pijavice lekárskej. Lokálna reakcia, ktorá sa prejavuje začervenaním na mieste uhryznutia, sprevádzaná svrbením sa vyskytuje takmer pri každom použití pijavice lekárskej. Toto miesto je zakázané škriabať si, pretože je tam riziko vzniku infekcie ranky. V niektorých prípadoch môže koža okolo ranky začervenať až do veľkosti dlane a opuchnúť, čo je stále v poriadku. Ak je svrbenie silnejšie, odporúčame natrieť okolie ranky Fenistil gélom, prípadne užiť antihistaminikum. V každom prípade však informujeme klienta o možnosti konzultácie a zostávame aj naďalej v kontakte.

Kde vo svete sa táto terapia používa ako oficiálna lekárska metóda?

Pijavice žijú všade na svete, sú známe svojimi liečivými účinkami a teda aj liečba pijavicou lekárskou sa používa na celom svete. V Európe sa hirudoterapia používa bežne, ale zatiaľ len v Nemecku liečbu prepláca aj zdravotná poisťovňa.

Liečivá sila pijavíc na Slovensku

S pijavicami pracujem 15 rokov. Ľudí informujeme o tom, aký účinok má liečivá sila pijavíc lekárskych formou prednášok, na výstavách, prostredníctvom prezentácií v mestách a obciach. Máme skúsenosti aj s lekármi, ktorí k nám posielajú svojich pacientov v prípadoch, kde klasická liečba nezaberá. Spolupracujeme aj s niektorými športovými klubmi. Pre športovcov je terapia pijavicami lekárskymi prospešná okrem rýchlejšej regenerácie organizmu a hojenia rán aj v tom, že má vplyv na zvýšenie imunity v organizme a detoxikuje telo. Stretávame sa, žiaľ, aj s klientmi, ktorí svoj problém odkladajú a oslovia nás až vo fáze, keď im už pomôcť nedokážeme.

Odkiaľ pochádzajú pijavice, ktoré používate?

Pijavíc je na svete cez 700 druhov a na Slovensku je známych 24 druhov. Liečivá sila pijavíc má široké spektrum záberu. Na liečenie sa používajú len pijavice lekárske a v rámci Európy sa používajú iba tri druhy. Pijavica potrebuje mať v zajatí špecifické prostredie na to, aby sa mohla rozmnožovať. V Martine máme vlastnú chovnú stanicu a množíme si pijavice sami. To znamená, že pijavice, ktoré používame na terapiu my, si sami vypestujeme. Organizujeme aj kurzy hirudoterapie a následne našim vyškoleným hirudoterapeutom v prípade záujmu pijavice dodávame.

Kde môžu záujemcovia o túto metódu nájsť ďalšie informácie?

Všetky informácie týkajúce sa hirudoterapie sú uvedené na našej stránke www.pijavicelekarske.sk vo forme článkov, videí a prezentácií. V prípade ďalších otázok nám môžete písať na liecba@hirudo.sk, prípadne telefonovať na 0905 427 848. Nami vyškolených poradcov máme po celom Slovensku a aj v Čechách. V prípade potreby vieme klienta odporučiť a nasmerovať na poradcu najbližšieho k miestu jeho bydliska. Pracujeme pod záštitou asociácie akreditovaných hirudoterapeutov.

Neváhajte a príďte vyskúšať aká je liečivá sila pijavíc lekárskych  – na svojom tele. Pomôže vám vyriešiť viac problémov súčasne.