Videli ste niekedy, ako sa hýbe pijavica lekárska počas sania – kŕmenia sa? Sledovali ste prácu jej čeľustí, keď je prisatá na tele? Nie vždy sa podarí to pekne vidieť. V nasledujúcom videu vám odhalíme  tajomstvo – teda prezradíme vám podstatu hirudoterapie :)

Keď pijavica lekárska po prisatí sa na naše telo saje krv, zároveň vstrekuje  bioaktívne látky do nášho tela. Pri tejto činnosti, vykonáva pohyb na prednej prísavke, ktorý pripomína jemné  vlnenie tela pijavice. Nie vždy je takto dobre vidieť, už spomenuté mikropohyby a fascinujúcu prácu čeľustí a vnútorných pohybov tela pijavice, ako v našom videu. Pijavica má na prednej  – ústnej prísavke tri čeľuste, ktoré po prisatí sa na telo roztvorí a prehryzne sa cez kožu. Každá z troch čeľustí má 98 drobných chitínových zubov, ktoré sú malé, veľmi pevné a cez kožu sa prerežú, ako pilka. Aj keď to znie hrozivo, nie je to bolestivé. Chvíľku pocítite štipkanie, ako keď vás uhryzne červený mravec a o chvíľu aj zabudnete, že máte pijavicu na svojom tele. Je to preto, že pijavica lekárska má v bioaktívnych látkach aj látku, ktorá pôsobí ako anestetikum. Niečo, ako majú aj komáre, len tie nás neliečia. :)

V ukážke si môžete zároveň všimnúť obrúčky na tele pijavice, čo je dôvod, prečo je pijavica lekárska zaradená medzi obrúčkavce.