Mikropohyby pijavice lekárskej – o čo ide?

V nasledujúcom videu vám odhalíme  tajomstvo :) Teda presnejšie povedané, prezradíme vám podstatu hirudoterapie :) Videli ste niekedy, ako sa hýbe pijavica lekárska počas sania, teda kŕmenia sa? Sledovali ste prácu jej čeľustí, keď je prisatá na tele? Nie vždy sa podarí to takto pekne vidieť a sledovať.

Keď pijavica lekárska po prisatí sa na naše telo saje krv, zároveň vstrekuje bioaktívne látky do nášho tela. Pri tejto činnosti, vykonáva pohyb na prednej prísavke, ktorý pripomína jemné vlnenie tela pijavice. Vlnenie tela pijavice znamená, že začala papať. Jednoducho kŕmiť sa.

Nie vždy je takto dobre vidieť už spomenuté mikropohyby pijavice a fascinujúcu prácu čeľustí a vnútorných pohybov jej tela, ako v našom videu. Pijavica má na prednej, teda ústnej prísavke tri čeľuste, ktoré po prisatí sa na telo roztvorí a prehryzne sa nimi cez kožu. Každá z troch čeľustí má 98 drobných chitínových zubov, ktoré sú malé, veľmi pevné a cez kožu sa prerežú ako pilka. Aj keď to znie hrozivo, nie je to bolestivé. Chvíľku – pár sekúnd pocítite štipkanie, ako keď vás uhryzne červený mravec a o chvíľu aj zabudnete, že máte pijavicu na svojom tele. Je to preto, že pijavica lekárska má v 150 druhoch bioaktívnych látok aj látku, ktorá pôsobí ako anestetikum. Niečo, ako majú aj komáre, len na rozdiel od pijavíc tieto nás neliečia. :)

V ukážke si môžete zároveň všimnúť obrúčky na tele pijavice, čo je dôvod, prečo je pijavica lekárska zaradená medzi obrúčkavce.

V prípade akýchkoľvek otázok nás neváhajte kontaktovať. Sme tu  pre vás, vždy pripravený usmerniť vás a pomôcť vám.