Skip to main content

Pijavice lekárske a krv. Majú niečo spoločné?

Odpoveďou na našu otázku je tento krátky článok. Takže začneme pekne od začiatku.

Na svete žije veľa druhov pijavíc. Je ich až cez 800 rôznych druhov. Niektoré z nich nemajú záujem o krv, pretože sa ňou neživia. Ani ak by ste ju mali modrú. 🙂 Skrátka, keď vojdete do ich „teritória“ vôbec si vás nevšimnú. Tieto pijavice viac obľubujú drobné  živočíchy ako napr. rybky, rôzne ulitníky, či mäkkýše.

Prevažná väčšina druhov pijavíc je ale krvosavá. Život všetkých pijavíc je v podstate ovplyvnený životným prostredím, v ktorom žijú. Napríklad v Severnej Amerike je pravdepodobne viac sladkovodných pijavíc, ktoré sa nekŕmia krvou, než tých, ktoré sa krvou kŕmia. A dokonca ani medzi krvosavými druhmi nie je príliš veľa druhov, ktoré po vás pôjdu. Veľmi málo z nich má záujem o kŕmenie sa ľudskou krvou. Určite to urobia ak dostanú príležitosť. Ale nie je to to, pri čom trávia väčšinu svojho času.

Hirudoterapii sa používa výlučne pijavica lekárska a tá pravdaže saje krv. Okrem toho, že im ide len o to, aby sa nakŕmili, liečia nás svojimi bioaktívnymi látkami. Tieto vzácne látky do nás vstrekujú počas svojho kŕmenia sa. Ich anatómia tela je uspôsobená tak, že ju vedia uskladniť na dlhý čas (aj 2 roky). To však vieme len my – pijavice nie.

Nie všetky pijavice sajú krv