Pijavica lekárska – kontraindikácie

/Pijavica lekárska – kontraindikácie
Pijavica lekárska – kontraindikácie2018-11-20T12:57:18+00:00

Kedy sa nesmú použiť pijavice lekárske:

 • pri poruche zrážanlivosti krvi – hemofília
 • pri alergii na látku hirudín a lebo histamín
 • poruchy imunitného systému – Existujúca imunosupresia
 • v tehotenstve
 • pri používaní liekov s obsahom olova
 • pri liekoch na riedenie krvi
 • pri hroziacom anafylaptickom šoku – alergia na uštipnutie hmyzom
 • ťažká chudokrvnosť – anémia
 • vysoké štádia cukrovky s nehojacimi sa ranami
 • pri poruchách hojenia sa rán
 • nesmú sa používať u novorodencov a malých detí

Pijavice lekárske nesmú byť nikdy použité na druhom pacientovi!

U každého pacienta môžu byť rôzne reakcie na Hirudoterapiu.  U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť po hirudoterapii nadmerná únava, alebo naopak zvýšená aktivita.

– lokálna reakcia, ktorá sa vyskytuje skoro pri každom použití pijavice lekárskej je začervenanie na mieste uhryznutia a môže byť sprevádzané aj svrbením. Toto začervenanie a svrbenie je neškodné. Po terapii je červené miesto zakázané škriabať, pretože je veľké riziko vzniku sekundárnej infekcie rany.

– Vzácnymi vedľajšími účinkami sú veľmi silné a predĺžené krvácanie t.j. viac ako 24 hodín, alergie, infekcia rany a ťažko hojaca sa rana.

Každý človek je do určitej miery alergický na látku histamín, avšak niekto menej, niekto viac. V prípade, ak sa prejaví silná alergická reakcia (napr. opuchne celá končatina, vystúpi vysoká teplota), je potrebné terapiu vysadiť a vyhľadať lekára.

Je verejne známe, že pijavica lekárska , má v sebe symbiotickú baktériu Aeromonas hydrophila. Nieje to len prirodzená súčasť zažívacieho traktu, je to jediný mikroorganizmus prežijúci v zažívacom trakte pijavice. V skutočnosti je nutná pre vývoj a účel pijavice.

Aeromonas hydrophila – bežne sa vo vode nevyskytuje, spravidla to nieje organizmus ktorý by bol schopný vyvolať ochorenie. Tak ako aj iné druhy Aeromonas hydrophila vyvolajú v tele ochorenie len výnimočne. Najlepšie potlačí ochorenie Neomycin, potom Tetracyklin, Florfenicol voči Ampicilinom je rezistentná. Treba lekára informovať o používaní pijavice lekárskej. Terapia pijavicou lekárskou sa pre pacienta nestáva kontraindikáciou, zväčša ide len o náhodnú súhru viacerých faktorov, hlavne v súvislosti s tepnovou nedostatočnosťou.

Relatívne kontraindikácie

 • kojaca matka
 • ľahká chudokrvnosť
 • silné vytváranie jaziev
 • terapia s eso (Acetylsalicylsaure)

Terapia sa môže vykonávať len na dobre prekrvenej koži. Keď je koža veľmi bledá, namodravá, studená, endematózna – zamorená – je pijavica lekárska na týchto miestach nevhodná. Pijavica je teda nevhodná na priame miesto arteriálnej obštrukčnej choroby a blízko gangrény. Hranica zdravej oblasti nesmie byť prekročená. Pijavica je vhodná pri liečbe vredov a Thrombophlebitid, avšak je chybou dať pijavičku na hojaci sa vred a na priami okraj Ulcus cruris . Dr.med Ingo Wilhelm Müller (2000)

 

Vedľajšie účinky počas Hirudoterapie pijavicou lekárskou:

Stopa po prisatí

Normálne zahojenie nastane v priebehu pár týždňov, bez jazvy. U starších ľudí a ľudí s náchylnosťou na tvorbu jaziev, môže na mieste prisatia zastať mala jazvička. Veľmi malá zosvetlená bobka je normálna.

 

Krvné podliatiny

Okolo ranky sa môže vyskytnúť krvavá podliatina, ktorá sa v priebehu pár dni úplne rozpustí.

Sčervenanie, svrbenie, nepríjemná reakcia

Po cca 1 až 48 hodinách po prisatí – môže dojsť k miernemu opuchu spojené s miernym svrbením, porovnateľným s uštipnutím komára. Je to spôsobené prirodzenou reakciou na histamín. Ranka sa nesmie škrabať, môže vzniknúť infekcia, môže sa ochladiť a potierať s tea tre alebo krémami proti uštipnutiu komárom.

Dočasná slabosť

Po odobratí krvi môže nastať prirodzená reakcia na stratu kry – únava, je nutné oddychovať a zvýšiť príjem tekutín.

Alergické reakcie

Lokálna alergická reakcia je prirodzená, pri veľkých rozmeroch svedčí a alergii na niektorú bioaktívnu zložku.

Veľmi dlhé dodatočné krvácanie

Sa vyskytuje pri kŕčových žilách , krvných podliatinách, priamo na žile, pri liekoch na riedenie krvi, pri ochorení pečene a obličiek, vtedy sa cez ranu previaže obväz a krvácanie ustane.

V ostatných prípadoch je hirudoterapia bez obmedzení.

Viac sa dozviete na tomto odkaze: https://www.pijavicelekarske.sk/hirudoterapia-kontraindikacie-reakcie-po-aplikacii-pijavic/