Skip to main content

Pijavica lekárska – kontraindikácie

Kedy sa nesmú použiť pijavice lekárske:

 • pri poruche zrážanlivosti krvi – hemofília
 • pri alergii na látku hirudín alebo histamín
 • poruchy imunitného systému – Existujúca imunosupresia
 • v tehotenstve
 • pri liekoch na riedenie krvi
 • pri hroziacom anafylaktickom šoku – alergia na uštipnutie hmyzom
 • ťažká chudokrvnosť – anémia
 • vysoké štádia cukrovky s nehojacimi sa ranami
 • pri poruchách hojenia sa rán
 • nesmú sa používať u novorodencov a malých detí

Pijavice lekárske nesmú byť nikdy použité na druhom pacientovi!

U každého pacienta môžu byť rôzne reakcie na Hirudoterapiu. U niektorých pacientov sa môže vyskytnúť po hirudoterapii nadmerná únava alebo naopak, zvýšená aktivita.

– lokálna reakcia, ktorá sa vyskytuje skoro pri každom použití pijavice lekárskej je začervenanie na mieste uhryznutia a môže byť sprevádzané aj svrbením. Toto začervenanie a svrbenie je neškodné. Po terapii je červené miesto zakázané škriabať, pretože je veľké riziko vzniku sekundárnej infekcie rany.

– Vzácnymi vedľajšími účinkami sú veľmi silné a predĺžené krvácanie t.j. viac ako 24 hodín, alergie, infekcia rany a ťažko hojaca sa rana.

Každý človek je do určitej miery alergický na látku histamín, avšak niekto menej a niekto viac. V prípade, ak sa prejaví silná alergická reakcia (napr. opuchne celá končatina, vystúpi vysoká teplota), je potrebné terapiu vysadiť a vyhľadať lekára.

Je verejne známe, že pijavica lekárska , má v sebe symbiotickú baktériu Aeromonas hydrophila. Nie je to len prirodzená súčasť zažívacieho traktu, je to jediný mikroorganizmus prežijúci v zažívacom trakte pijavice. V skutočnosti je nutná pre vývoj a účel pijavice.

Aeromonas hydrophila – bežne sa vo vode nevyskytuje, spravidla to nie je organizmus, ktorý by bol schopný vyvolať ochorenie. Tak, ako aj iné druhy, Aeromonas hydrophila vyvolajú v tele ochorenie len výnimočne. Najlepšie potlačí ochorenie Neomycin, potom Tetracyklin, Florfenicol. Aeromonas hydrophila je voči Ampicilinom rezistentná. Treba informovať lekára o používaní pijavice lekárskej. Terapia pijavicou lekárskou sa pre pacienta nestáva kontraindikáciou, zväčša ide len o náhodnú súhru viacerých faktorov, hlavne v súvislosti s tepnovou nedostatočnosťou.

Relatívne kontraindikácie

 • kojaca matka
 • ľahká chudokrvnosť
 • silné vytváranie jaziev
 • terapia s acetylsalicylovou kyselinou

Terapia sa môže vykonávať len na dobre prekrvenej koži. Keď je koža veľmi bledá, namodravá, studená, edematózna – zamorená – je pijavica lekárska na týchto miestach nevhodná. Pijavica je teda nevhodná na priame miesto arteriálnej obštrukčnej choroby, ako aj blízko gangrény. Hranica zdravej oblasti nesmie byť prekročená. Pijavica lekárska je vhodná pri liečbe vredov a tromboflebitíd, avšak je chybou dať pijavicu lekársku na hojaci sa vred a priamo na okraj Ulcus cruris . Dr.med Ingo Wilhelm Müller (2000)

Vedľajšie účinky počas Hirudoterapie pijavicou lekárskou:

Stopa po prisatí

Normálne zahojenie nastane v priebehu pár týždňov, bez jazvy. U starších ľudí a ľudí s náchylnosťou na tvorbu jaziev, môže na mieste prisatia zostať malá jazvička. Veľmi malá zosvetlená bodka je normálna.

Krvné podliatiny

Okolo ranky sa môže vyskytnúť krvavá podliatina, ktorá sa v priebehu pár dni úplne rozpustí.

Sčervenanie, svrbenie, nepríjemná reakcia

Po cca 1 až 48 hodinách po prisatí pijavice – môže dojsť k miernemu opuchu, spojeným s miernym svrbením, porovnateľným s uštipnutím komára. Je to spôsobené prirodzenou reakciou na histamín. Ranka sa nesmie škrabať, pretože môže vzniknúť infekcia. Takúto ranku môžete chladiť, potierať s tea tre alebo krémami proti uštipnutiu komárom.

Dočasná slabosť

Po odobratí krvi môže nastať prirodzená reakcia na stratu krvi – únava. V tomto prípade je nutné oddychovať a zvýšiť príjem tekutín.

Alergické reakcie

Lokálna alergická reakcia je prirodzená, pri veľkých rozmeroch svedčí o alergii na niektorú bioaktívnu zložku.

Veľmi dlhé dodatočné krvácanie

Vyskytuje sa pri kŕčových žilách, krvných podliatinách, priamo na žile, pri liekoch na riedenie krvi, pri ochorení pečene a obličiek, vtedy sa cez ranu previaže obväz a krvácanie ustane.

V ostatných prípadoch je hirudoterapia bez obmedzení.

Viac sa dozviete na tomto odkaze: https://www.pijavicelekarske.sk/hirudoterapia-kontraindikacie-reakcie-po-aplikacii-pijavic/