Skip to main content

Pijavice lekárske u nás

Každý kontinent na planéte má pijavice, s výnimkou Antarktídy. Dokonca aj v antarktických vodách žijú morské pijavice. Ľudia žijú spolu s pijavicami tak dlho, že takmer každý jazyk má slovo pre tieto živočíchy. Používanie slova pijavice sú popretkávané celými  písomnými zmienkami o histórii sveta.

Od Biblie, cez Platóna, orientálne náboženské spisy, Talmud, až po ústne podávané príbehy. Ide nie len o staré postupy v Hirudoterapii, ale aj úsmevné príbehy a prirovnania. (ako napr., ,,nebuď, ako pijavica“, či ,,správa sa, ako pijavica „)

Pijavíc je na svete cez 800 rôznych druhov. Ich história siaha až k Faraonovi. V dnešnej dobe sa na liečenie používajú pijavice lekárske u nás, ako aj v celej Európe sú to len  tri druhy týchto pijavíc. Hirudo medicinalis medicinalis, Hirudo medicinalis officinalis a Hirudo medicinalis orientalis. Tieto druhy sa používajú na liečenie – prikladaním na telo. Ostatné, ktorých počet nám nie je známy sa tiež používajú na liečbu rôznych zdravotných problémov, ale vo forme vakcín, krémov, tinktúr, mastí…

Na Slovensku je zaznamenaných 24 druhov pijavíc a z nich je jeden druh, ktorý sa inde na svete nevyskytuje. 🙂

V Čechách je známy počet žijúcich pijavíc nižší. Žije tam 20 druhov týchto živočíchov.

Pijavice sa vyskytujú všade na svete okrem Antarktídy