Skip to main content

Pitný režim

Pitný režim a pijavica lekárska

Začneme vetou – Každý živý tvor na celom svete potrebuje na prežitie vodu…

  • jednoduché slová, vieme však čo znamenajú a prečo je dôležitý?
  • vyjadruje dopĺňanie tekutín do organizmu pri bežných, ale hlavne pri náročnejších činnostiach ako napríklad pri športe, turistike a pod.

Voda tvorí 2/3 nášho tela. Za deň musí telo prijímať 1,5 až 2,5 litra vody. Okrem toho si naše telo vodu vyrába aj samé – metabolickými  procesmi (počas spaľovania živín). Nadbytočná voda sa vylučuje z tela potením, ale najmä močením.

Viete, že príliš hustá krv môže mať za následok aj závažné zdravotné problémy? Ak je hustota krvi optimálna, potom aj srdce pracuje dobre a aj telesné tkanivá sú optimálne okysličené. V prípade, že je krv príliš hustá, kyslík a živiny sa ku tkanivám dostávajú neskôr a horšie, čo sa môže prejaviť na zhoršenom zdravotnom stave. Zdravý pitný režim je dôležitý v boji proti prekysleniu organizmu. Prekyslený organizmus spôsobuje, že sa cítime chronicky unavení, bolesti hlavy, prípadne trpíme kožnými ochoreniami a i..

Dostatočný príjem tekutín zohráva významnú úlohu pri rovnováhe zásad a kyselín v organizme. V procese látkovej premeny sa v tele tvoria rôzne kyseliny – mliečna, močová, octová. Zdravé obličky ich pri dostatočnom zavodnení  bez problémov vylúčia. Prekyslenie organizmu spôsobuje konzumácia cukrov, alkoholu, nikotínu, nasýtených mastných kyselín, rôznych pochutín. Rovnako tak, k tomuto neželanému stavu prispieva aj stres a duševná nevyrovnanosť.

Pitný režim a pijavica lekárska – zásady pitného režimu

1. Výber správneho nápoja – dôležitá látka pre organizmus je voda. Vhodné sú aj stolové, minerálne vody. Na trhu je široká ponuka sladených nápojov, ktoré okrem zvýšenému príjmu cukrov, zvyšujú aj spotrebu vody v biochemických procesoch.

2. Vhodný čas – pri správnom dodržaní pitného režimu, by ste nemali mať pocit smädu. Dôležité je dbať na pravidelnosť prijímania tekutín.

3. Dávkovanie –  správne je častejšie dopĺňanie menších objemov tekutín. Väčšie objemy si telo nevie „uložiť“, len ich vylúči a časom môže nastať úbytok tekutín v organizme.

Pitný režim – prečo je dôležitý?

1. Doplnenie objemu v krvnom obehu – to, že pijavica lekárska nás lieči bioaktívnymi látkami už vieme. Pijavicu nechávame prisatú na tele od 25 – 30 minút, čo je doba, počas ktorej do nás vstrekuje tieto bioaktívne látky a preto dlhšie prisatie na tele nie je potrebné. Bezprostredne po odstránení pijavice z tela, vyteká z ranky krv. V niektorých prípadoch je krvácanie silnejšie a niekomu krv tečie slabo. Štandardne nám však vytečie cca 35 ml krvi z ranky, po jednej pijavici. Pri počte pijavíc 8 ks – čo je maximálne množstvo pijavíc počas jednej terapie, je to cca 280 ml krvi. Tento objem je potrebné doplniť vodou.

2. Pitný režim – krvný tlak – liečba pomocou pijavice lekárskej okrem iného reguluje krvný tlak. Dôležitosť pitného režimu spočíva v tom, že vždy po terapii pijavicou nám klesne krvný tlak a je potrebné doplniť tekutiny, aby sme tento stav čiastočne upravili.

3. Pijavice lekárske majú na nás okrem liečebných účinkov aj detoxikačné účinky. Existuje nespočetné množstvo foriem detoxikácie organizmu. Detoxikačná terapia pomocou pijavíc lekárskych, zbaví naše telo toxínov a ako bonus vám bioaktívne látky napr. zlepšia vlastnosti krvi, upravia tlak. V prípade tejto terapie je rovnako ako pri všetkých ostatných veľmi dôležité dodržiavať pitný režim, aby sa toxíny vyplavovali z tela von.