Skip to main content

Pijavica lekárska a potenie

Ide naozaj o potenie pijavice keď vypúšťa tekutinu počas sania? Vie sa pijavica potiť? To  sa tá pijavica potí? A rôzne iné otázky podobné týmto sa nás pýtajú naši klienti počas terapie.

V krátkej video ukážke, si môžete pozrieť tzv. potenie sa pijavice lekárskej, počas jej kŕmenia sa. Pijavica v ukážke je prisatá na tele klienta, ktorý nás oslovil ohľadne terapie pomocou pijavíc lekárskych. Každého nového klienta tak, ako aj v tomto prípade, prekvapí tento sprievodný jav počas sania pijavice. Preto je úplne prirodzené a bežné, že sa pýtajú čo je to za tekutina, ktorá z nej vtedy vyteká.

Vždy, keď pijavica saje vašu krv prisatá na tele – teda keď sa kŕmi, vypúšťa cez svoju pokožku tekutinu. Je úplne jedno, na ktorom mieste na tele je práve pijavica priložená. Či je na ruke, na nohe, chrbáte, za uchom, na lýtku alebo na hrudníku, tekutina z pijavice počas sania, vyteká vždy. Táto tekutina nápadne pripomína potenie. Pijavica lekárska na svoje niekoľko mesačné samo prikrmovanie potrebuje hlavne tuhú zložku z krvi. Tú pre ňu nepotrebnú (zbytočnú) – tekutú zložku, vypúšťa zo svojich žalúdkov cez pokožku von. Tvorí ju z väčšej časti čistá voda, so zbytkami  plazmy. Presnejšie by sme mohli povedať, že ju tvorí – 92 percent voda, 7 percent organické látky, 1 percento anorganické látky.

Pijavicu lekársku počas sania nikdy nevyrušujeme, necháme ju nerušene pracovať. Nechytáme ju, nenaprávame jej polohu. Vytekajúcu tekutinu zachytávame do vreckovky, ktorú podložíme pod prisatú pijavicu.

O tom prečo pijavicu počas sania nikdy nevyrušujeme si môžete prečítať veľmi zaujímavý článok – Môžu nás pijavice nakaziť?