Čo to vyteká z pijavice, keď je na vás prisatá a saje vašu krv? Naozaj sa pijavica potí?

V krátkej video ukážke, si môžete pozrieť tzv. potenie sa pijavice lekárskej, počas jej kŕmenia. Je prisatá na tele, klienta, ktorého sme vtedy liečili pomocou pijavíc lekárskych. Každého nového klienta tak, ako aj v tomto prípade, prekvapí tento sprievodný jav sania pijavice. Preto, je úplne prirodzené a bežné, že sa pýtajú, čo je to za tekutina, ktorá z nej vyteká.

Vždy, keď pijavica saje krv, prisatá na našom tele – teda keď sa kŕmi, vypúšťa cez svoju pokožku tekutinu. Je úplne jedno, na ktorom mieste na tele je práve pijavica priložená. Či je na ruke, na nohe, chrbáte, za uchom, na lýtku alebo na hrudníku, tekutina z pijavice počas sania, vyteká vždy. Táto tekutina nápadne pripomína potenie. Pijavica lekárska na svoje niekoľko mesačné samo prikrmovanie potrebuje hlavne tuhú zložku z krvi.  Tú pre ňu nepotrebnú (zbytočnú) – tekutú zložku, vypúšťa zo svojich žalúdkov cez pokožku von. Tvorí ju z väčšej časti čistá voda, so zbytkami  plazmy. Presnejšie by sme mohli povedať, že ju tvorí – 92 percent voda, 7 percent organické látky, 1 percento anorganické látky.

Pijavicu lekársku počas sania nikdy nevyrušujeme, necháme ju nerušene pracovať. Nechytáme ju, nenaprávame jej polohu. Vytekajúcu tekutinu zachytávame do vreckovky, ktorú podložíme pod prisatú pijavicu.