Zdochnutá – uhynutá pijavica

Uhynutá pijavica vo fľaši v nás vždy veľmi zarmúti. Ani za to dlhé obdobie, počas našej praxe sa tento náš pocit nezmenil. Je to pre nás úžasný živočích a preto sa pre neho snažíme vytvoriť čo najlepšie podmienky na život.

Často dostávame otázky typu „Čo mám robiť s mŕtvou pijavicou?“ alebo „Čo mám robiť, keď vo fľaši nájdem na dne plávať mŕtve telo pijavice?“ V tomto krátkom videu sa venujeme podobným otázkam typu prečo sa stane, že nám pijavica uhynie. Pri hľadaní dôvodov úhynu vašich pijavíc, vám môžu pomôcť práve rady z nášho videa.

Hirudoterapia so sebou prináša rôzne zvláštne situácie. Od tých príjemných a radostných, kedy niekomu pomocou týchto živočíchov pomôžete zbaviť sa zdravotných problémov až po tie smutnejšie. Keď sa stane, že vám pijavička zahynie. V prípade ak sa stane, že vám pijavica uhynula ešte pred použitím na telo, zisťujeme, či uhynula počas prevozu. Pijavice lekárske sa môžu počas prevozu prehriať, ale aj sa podchladiť, prípadne nemajú dosť kyslíka. V prípade, že vám pijavica lekárska uhynula doma, až po prevoze, sledujeme ich uskladnenie. Na kvalitu života pijavice  priamo vplývajú teploty, čistota vody, druh vody. Jednoducho, vplýva na ne celé prostredie, v akom sa nachádza.

Pijavice lekárske sú senzibilné a ich  správanie ovplyvňuje aj počasie. Vôbec im nevyhovuje im búrka, blesky, vysoké napätie, hluk, slnečné či tmavé miesta. Pri ich uskladnení sa tiež vyhýbame blízkosti čerpadiel, či mikrovlnnej rúry. Zabezpečujeme im pravidelnú výmenu vody, do ktorej za určitých okolností, ktoré sú spomenuté vo videu, pridávame aj hroznový cukor. V ukážke sa dozviete o jednej z najzvláštnejších situácií – kedy pijavica uhynie ešte počas sania, priamo na tele človeka. Objasníme vám aj, čo je potrebné urobiť ak je uhynutá pijavica vo fľaši spolu s ostatnými pijavicami už nejaký čas, ako aj informácie, čo urobíme s takouto pijavicou.