Skip to main content

Hlboká rana u koňa a pijavice lekárske – skúsenosť.

Hlboká rana u koňa, zo začiatku zasahovala až ku kosti. Taktiež chýbala časť kožného krytu. Boli aplikované pijavice súčasne so Živa – Bakteriál a lipozomálnym vitamínom LipoC.

Hlboké rany u koní patria medzi najvážnejšie zranenia, ktoré môžu ohroziť zdravie a život zvieraťa. Vznikajú najmä pri rôznych nehodách – napríklad po páde na ostré predmety, po kolízii s prekážkou alebo pri kopnutí iným koňom. V niektorých prípadoch sa môžu prehĺbiť aj menšie tržné rany, ak sa k nim pridruží infekcia alebo nie sú ošetrované správnym spôsobom.

Príčiny a dôsledky

Príčiny vzniku hlbokých rán sú často spojené s nedostatočnou bezpečnosťou ustajnenia, voľným prístupom k nevhodným predmetom alebo nepozornosťou pri práci s koňmi. Rizikové sú aj športové podujatia, kde sa kone môžu poraniť pri skokoch alebo rýchlych otočkách. Hlboké rany môžu poškodiť svaly, šľachy či dokonca kosti, čo znamená, že následky môžu byť dlhodobé alebo trvalé.

Dôsledky takýchto poranení sa môžu prejaviť vo forme zápalov, opuchov a infekcií, ktoré predlžujú liečbu a môžu viesť k trvalému zníženiu výkonnosti alebo k invalidite koňa. V krajných prípadoch hrozí otrava krvi (sepsa) či dokonca uhynutie. Preto je kľúčové dbať na rýchle a správne ošetrenie. Okrem klasického prístupu zahŕňajúceho čistenie rany, aplikáciu antiseptík a prípadné zašitie, je čoraz známejšie doplnkové použitie metód, ako je Hirudoterapia.

Hirudoterapia

Hirudoterapia využíva liečivé vlastnosti pijavíc (Hirudo medicinalis), ktoré prispievajú k zlepšeniu cirkulácie krvi v okolí hlbokých rán, znižujú zápal a napomáhajú rýchlejšej regenerácii tkaniva. Pijavice vylučujú do tela hostiteľa prospešné látky, ktoré riedia krv, tlmia bolesť a pôsobia protizápalovo. V praxi to znamená, že kone s hlbokými ranami môžu profitovať z urýchleného hojenia a zníženia rizika tvorby jaziev.

Ak chce majiteľ alebo ošetrovateľ využiť potenciál tejto metódy, je vhodné absolvovať kurz Hirudoterapia, kde sa naučí správne aplikovať pijavice a získa prehľad o kontraindikáciách a možných rizikách. Správne použitie tejto terapie môže významne zlepšiť stav koňa a skrátiť dobu liečby, no vždy by malo byť kombinované s odborným veterinárnym dohľadom.

Zhrnutím, hlboké rany u koní treba brať vážne, pretože môžu viesť k závažným komplikáciám. Včasná a profesionálna starostlivosť, doplnená o Hirudoterapia, dokáže zlepšiť prognózu a kvalitu života koňa aj po ťažkom úraze.