Skip to main content

Potrombotický syndróm a pijavice lekárske? Áno je to dobrý nápad. V takýchto prípadoch treba ale uplatňovať určité zásady čo sa týka prikladania pijavíc lekárskych a zároveň konzultovať liečbu s odborným lekárom. K samotnej terapií pijavicami odporúčame Živa – LipoC na zmiernenie reakcií po pijaviciach.

Potrombotický syndróm (PTS) predstavuje chronický stav, ktorý vzniká v dôsledku prekonanej hlbokej žilovej trombózy (HŽT). Primárnou príčinou býva poškodenie žilových chlopní a stena žíl, čo vedie k spätnému toku krvi a jej nedostatočnému odtoku z dolných končatín. Dôsledkom týchto zmien môže byť pretrvávajúci opuch, pocit ťažoby, bolesť či zmeny na koži, ako napríklad hyperpigmentácia a tvorba vredov. PTS dokáže značne znížiť kvalitu života, pretože nepriaznivo ovplyvňuje pohyblivosť, pracovné nasadenie a celkovú spokojnosť pacienta.

Liečba potrombotického syndrómu

Pri manažmente potrombotického syndrómu sa najčastejšie odporúča kompresívna terapia (elastické pančuchy alebo bandáže) ak človek nemá aj arteriosklerózu, pravidelné cvičenie na podporu cirkulácie a v prípade potreby podávanie liekov na zníženie zrážanlivosti krvi a zápalovosti v žilovom riečišti. Dôležitú úlohu zohráva aj primeraná životospráva, udržiavanie zdravej telesnej hmotnosti a vyhýbanie sa dlhodobému státiu alebo sedeniu. Napriek tomu však u mnohých pacientov môžu pretrvávať nepríjemné symptómy, ktoré si vyžadujú doplnkové či alternatívne formy liečby.

Hirudoterapia ako alternatívna liečba

Jednou z možností, ktorá si v posledných rokoch získava zvýšenú pozornosť, je Hirudoterapia. Táto metóda využíva terapeutické pôsobenie pijavíc lekárskych, ktoré uvoľňujú do miesta prisatia rôzne bioaktívne látky s potenciálne protizápalovým, analgetickým a protiedémovým účinkom. Hirudoterapia môže pomáhať pri zlepšení žilovej mikrocirkulácie, redukcii opuchov a zmiernení bolestí spojených s potrombotickým syndrómom. Je však dôležité, aby tento prístup vykonávali skúsení odborníci, ktorí vedia zvážiť kontraindikácie a dbať na bezpečnosť a sterilitu.

Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o metodike aplikácie pijavíc a nadobudnúť praktické zručnosti, býva často k dispozícii kurz Hirudoterapia. V rámci takéhoto kurzu sa účastníci oboznámia s teoretickými poznatkami o fyziológii a účinkoch pijavíc, ako aj s praktickými návodmi na ich správne využitie v klinických či domácich podmienkach. Absolventi získajú cenné informácie o indikáciách, kontraindikáciách a postupoch, ktoré môžu zlepšiť celkový terapeutický výsledok pri potrombotickom syndróme i iných vaskulárnych ochoreniach.

Vzhľadom na komplexnosť potrombotického syndrómu je vhodné pristupovať k liečbe multidisciplinárne. Zaradenie Hirudoterapia medzi podporno-terapeutické opatrenia môže v niektorých prípadoch priniesť pozitívne výsledky, avšak vždy je dôležité konzultovať tento krok s ošetrujúcim lekárom a dodržiavať odporúčané zásady bezpečnosti.