Skip to main content

Hemoroidy ľudovo povedané – zlatá žila je jedným z najčastejších ochorení konečníka. Vzniká vplyvom viacerých faktorov a to: sedavá a stojatá práca, časté zápchy a hnačky, nesprávny spôsob stravovania, tehotenstvo a v neposlednej rade aj dedičnosť. Ide o ochorenie žilového systému. Okolie konečníka je bohato prekrvené a za určitých okolností sa žily v tejto oblasti môžu rozšíriť podobne ako u kŕčových žíl na nohách. Vtedy v týchto žilách dochádza k zníženému prekrveniu a hromadeniu krvi. Týmto pôsobením sa na stene ciev vytvárajú výdute a hemoroidy sú na svete.

Poznáme vnútorné a vonkajšie hemoroidy.

Vnútorné hemoroidy – zlatá žila sa nachádzajú smerom dovnútra od análneho zvierača a sú uložené pod sliznicou. Zo začiatku o nich človek nemusí ani vedieť až kým sa neprejavia krvácaním. Vtedy býva v stolici čerstvá krv (jasne červená).

Vonkajšie hemoroidy – zlatá žila sú viditeľné v okolí konečníka. Mávajú purpurovú farbu.

Môžu sa veľmi bolestivo zapáliť, a taktiež krvácať.

Vznik hemoroidov má tri štádiá

  • v prvom štádiu vnútorných hemoroidov sú len nepatrné príznaky. Človek môže pociťovať nepohodlie po tvrdšej stolici, bolesť máva slabú intenzitu alebo chýba. Občas sa vyskytne krv v stolici.
  • v druhom štádiu sa často zlatá žila vyklenie pri zatlačení, tá sa však sama spontánne vráti späť. Tu už môžeme pociťovať svrbenie, pálenie.
  • v treťom štádiu sa vyklenutie už samé nevráti, ale je možné ho zatlačiť späť. Krvácanie je už menej časté a okrem krvi a bolesti sa môže objaviť mokvanie a hlienovitý výtok zo zlatej žily. Prítomne je aj zdurenie a opuch zapáleného konečníka.

V tomto štádiu je vyklenutie trvalé!

Častou komplikáciou je najmä trombotizácia – vytvorenie krvnej zrazeniny vo vnútri hemoroidu, čo sa prejavuje ako bolestivá, zapálená zdurenina. Človek ma problém nie len si sadnúť ale aj uvoľniť plyny.

Ako si pomôcť?

V prvom rade je potrebné navštíviť lekára aby potvrdil či ide o hemoroidy. Samotná liečba je konzervatívna a chirurgická – v treťom štádiu ochorenia. Pri tomto ochorení je dôležitá úprava životného štýlu, strava bohatá na vlákninu, dostatočný príjem tekutín a pohyb spojený s cieleným cvičením zameraným na panvové dno. Dôležitou súčasťou celoživotnej liečby je užívanie produktov na podporu a posilnenie cievnej steny.

V akútnom – bolestivom štádiu si môžete pomôcť používanie mastí, olejov (myrha a smíl riedenie 1:1), čapíkov a krémov na stiahnutie zápalu a opuchu.

Pomôžu pijavice?

Skvelou podpornou liečbou či preventívne alebo v akútnom štádiu je aplikácia pijavíc lekárskych. Pijavice sa aplikujú do tesnej blízkosti samotných hemoroidov niekoľko krát. Môže sa priložiť aj na priamo na hemoroid, ale nie v akútnom štádiu ochorenia. V týchto prípadoch sa opuch po priložení ešte zväčšiť čo je normálna reakcia po priložení pijavíc, a tým sa zväčší aj bolestivosť. Množstvo a intenzitu prikladania určí školený terapeut. Táto terapia má veľmi dobrý efekt, v krátkom čase dochádza k ústupu opuchu aj bolesti.

Pre tých, ktorý nemôžu alebo nechcú absolvovať túto terapiu odporúčame našu Živa – Cievy s kombináciou Lipozomálnej formy vitamínu C. Táto kombinácia sa môže užívať celoživotne na podporu cievnej steny a nieje kontraindikovaná s inými liekmi.