Ako to teda je s Hirudoterapiou v lete – môžem, či nie?

Skúsme sa najprv pozrieť na fakty zo sveta. Pijavice lekárske sa prikladajú aj v takých krajinách, ako sú Portugalsko, Španielsko, Grécko, Taliansko – ale aj Čina, Mongolsko, Vietnam, Kórea, Japonsko, Južná Amerika, Afrika… jednoducho aj v krajinách, kde zima je o teplotách, ako u nás leto. :)

Teda, odpoveď na túto otázku, je áno. Hirudoterapia sa môže používať aj v lete.

Avšak aj napriek tomu, musíme zvažovať niekoľko jednoduchých bezpečnostných úvah:

  • idem na dovolenku?
  • rád sa opaľujem?
  • ako často chodím na kúpalisko, či plávať do riek a jazier?
  • som náchylný a mám prehnané reakcie po kontakte s hmyzom?
  • mám problémy s dolnými končatinami?
pod vodou
betka

Idem na dovolenku?

Ak zvažujem akútne prikladanie, mali by byť pijavice lekárske priložené v termíne s ukončením aspoň 7-10 dni pred odchodom na dovolenku. Tak by prípadná reakcia  aj ranka po zahryznutí mali byť už zahojené.

V rámci dovolenky je zvýšená intenzita záťaže na telo, aj keď si človek myslí, že si ide oddýchnuť. Vysoké teploty, niekoľkohodinový pobyt vo vode každý deň, prudké opaľovanie, používanie krémov či iných prípravkov, prach, neznáme prostredie, baktérie, parazity ….. v týchto prípadoch, je lepšie ísť na dovolenku bez rán na tele, ktoré nie sú zahojené, aby sa nevyskytli nežiadúce reakcie. Nie je to nevyhnutné, ale rozumné.

Rád sa opaľujem?

Slnenie sa na príjemných slnečných lúčoch nie je výslovný problém. Treba však rátať s tým, že zvýšenie teploty pokožky a aj tela, môže zvýšiť lokálne reakcie po priložení. Samotná ranka, ktorá sa po zahryznutí  pijavicou lekárskou zaceľuje (podobne aj jazvy), sa opaľuje inou intenzitou, ako okolitá koža. To znamená, že môžu vzniknúť zosvetlené miesta na koži, ktoré síce po čase zmiznú, ale niekomu z kozmetického hľadiska môžu vadiť.

Ako často chodím na kúpalisko, či plávať do riek a jazier?

Ak ste plavec, ktorý chodí denne alebo každý druhy deň plávať, tak si treba prikladanie pijavíc lekárskych naplánovať tak, aby ste išiel plávať s odstupom aspoň 6 hodín po zastavení krvácania.

Veľmi dôležité je, že po celý čas navštevovania vody je potrebné používať vode odolné náplasti. Až po dobu, kým nie ranka zacelená jazvou.

Pamätajte: telo a hlavne lokálne miesto na koži, je preťažené autoimunitnou reakciou tela na bioaktívne látky. Čo znamená, neočakávané rekcie aj na známe látky. Preto si konkrétnu značku náplasti otestujte pred jej plným používaním. (reakcia na lep leukoplastu).

Som náchylný na prehnané reakcie po kontakte s hmyzom?

Tu nehovoríme o spomínanej kontraindikácii – alergie na poštipnutie hmyzom, kde hrozí anafylaktický šok. Hovoríme o lokálnych, silnejších reakciách. Ako sme už spomínali, normálnou reakciou po priložení pijavice lekárskej je lokálna reakcia, začervenanie, opuch, teplé miesto na pohmat. Teplota okolia, ako aj zohriatie kože vzduchom alebo priamo slnečnými lúčmi, môže mierne zvýšiť reakciu tela na bioaktívne látky.

Týmto reakciám sa dá predísť tak, že prikladám na večer, alebo znížim počet pijavíc, prípadne rozdelím miesta priloženia.

Mám problémy s dolnými končatinami?

V tejto chvíli máme na mysli opuchy dolných končatín, ischémia dolných končatín, posttrombotický syndróm a podobne. Tu je dobré mať na pamäti, že po priložení pijavice lekárskej, je prirodzenou reakciou, mierny opuch. V letných mesiacoch ,,spôsobovať opuch“ na opuch, nemusí byť ten najvhodnejší nápad.

Zbytočným komplikáciám predchádzame tak, že v tomto čase neprikladáme pijavice priamo na nohy, ale vyberáme iné miesto na tele, v zmysle dráh, prekrvenia atď. (kostrč, kríže, sakrálny trojuholník).  Vhodným ústupkom je priloženie na stehno.

Ak si nie ste istý s vaším konkrétnym problémom, neváhajte nás kontaktovať, radi ho s vami prekonzultujeme.