Skip to main content

Možno sa pýtate čo robí Pijavica lekárska v časopise? Odpoveď je jednoduchá. Je pre ľudí skrátka taká zaujímavá, že o nej vydali článok. A nie hocijaký. Článok, ktorý je inšpiráciou pre ľudí, ktorí rozmýšľajú nad takouto formou terapie, pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o to, ako táto liečba funguje alebo len ako zaujímavé čítanie. Prevedie vás zaujímavým svetom pijavíc. Dozviete sa čo je Hirudoterapia, na aké ochorenia pijavica pomôže aj to, kedy nie je vhodná. Takže preto je naša pijavica lekárska v časopise Liečiteľ. Ďakujeme.

K alternatívnej liečbe pomocou pijavíc sa dostal cez vlastné zdravotné problémy. Dlhé roky trpel vysokým krvným tlakom a klasická liečba tabletkami mu spôsobovala veľké problémy pri trávení. Hľadal preto alternatívne spôsoby. Jedného dňa sa stretol s kolegom lekárom, ktorý absolvoval prednášku o pôsobení pijavíc na stáži v Nemecku. Po tomto rozhovore si Radko Legát zohnal pijavice a rozhodol sa liečbu pijavicami vyskúšať. Vysokého krvného tlaku sa zbavil zázračne rýchlo a postupne začal týmto spôsobom pomáhať aj iným ľuďom.

Odkedy liečite ľudí pijavicami lekárskymi?

Už je to asi 15 rokov. Približne od roku 2003, kedy som náhodou prišiel do kontaktu s jedným lekárom, mojim kolegom, ktorý ma o liečbe pijavicami informoval. Zdôveril som sa, že mám vysoký krvný tlak a nedarí sa mi ho znížiť pomocou liekov, pretože mi tabletky robia zle na trávenie. On sa zhodou okolností práve vrátil zo stáže v Nemecku, kde okrem iného dostal informácie aj o použití pijavíc v lekárstve. Povedal mi, že by som mohol túto metódu vyskúšať, lebo práve pri tejto diagnóze sa veľmi osvedčila. A tak som sa rozhodol, že to teda vyskúšam.

Všetci, vrátane mňa sme boli prekvapení, aký rýchly priebeh to u mňa malo. Prakticky za pár týždňov som sa vysokého tlaku úplne zbavil a pritom bez akýchkoľvek liekov. A to ma primälo k myšlienke, aby som sa liečbou pijavíc začal zaoberať profesijne. Chcel som týmto spôsobom pomôcť aj iným ľuďom.

Čo predchádzalo vašej profesijnej práci s pijavicami?

Keď som sa rozhodol, že začnem pracovať s pijavicami na profesijnej úrovni, začal som chodiť na rôzne školenia a kurzy. Nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí, kde som štúdium hirudoterapie (liečby pijavicami) ukončil zlatým certifikátom. V tom čase som bol jediným liečiteľom, ktorý na Slovensku okrem liečenia aj školil ľudí na tento účel. Vďaka vlastnému školeniu, ktoré som absolvoval v zahraničí som zistil, že môj prípad bol tak trochu nadštandardný. Nadštandardný v tom, že u mňa pijavice zabrali tak rýchlo, že som bol mimo tabuliek. Asi je všetko tak, ako má byť, lebo v opačnom prípade by ma to nenaštartovalo liečiť ľudí pijavicami. Dnes som rád, že to tak je, lebo som už pomohol mnohým klientom a to ma veľmi teší.

Na ktoré ochorenia sú pijavice najúčinnejšie?

Jednoznačne sú pijavice najúčinnejšie pri problémoch, ktoré vyvolávajú srdcovo cievne ochorenia. To znamená: kŕčové žily, vysoký krvný tlak, a v neposlednom rade chronické zápaly. Či už zápaly kĺbov, tkanív, šliach, dokonca nervov a podobne. Ale aj pri určitých druhoch rán, ktoré sa nehoja… Aj také prípady sme už mali.

Dá sa pijavica priložiť každému, alebo sú tu nejaké obmedzenia?

Pijavice všeobecne majú svoje kontraindikácie. Neodporúča sa ich priložiť bezhlavo úplne každému človeku. Je potrebné urobiť s každým človekom anamnézu a zhodnotiť, či je vhodný, alebo nie je vhodný pre pijavice. Okrem toho treba aj zhodnotiť, či na tú konkrétnu diagnózu má zmysel prikladať pijavicu.