živa s koronavírusom v pozadí

Takmer denne dostávame otázku, či sa pijavice lekárske a Živa produkty môžu kombinovať s potvrdeným koronavírusom. Najprv si prejdeme základne fakty k tomuto problému a na konci si povieme naše stavisko k hirudoterapii a korone.

V súčasnosti sa slovo koronavírus skloňuje vo všetkých pádoch. Bohužiaľ  od roku 2019 celý svet sužuje pandémia, ktorá ma vplyv nielen na zdravia celej populácie ale ovplyvňuje aj všetky ostatné aspekty našej existencie.

Čo je vlastne koronavírus ? Závažný akútny respiračný syndrom Coronavirus-2 (SARS-CoV-2)  je to nový kmeň patriaci medzi  koronavírusy, ktorý  ešte predtým nikdy nebol  identifikovaný u ľudí. Ich  prirodzenými hostiteľmi  sú netopiere, no v niektorých zdrojoch sa uvádza, že sa identifikovali aj u iných druhov zvierat. Patrí do skupiny b-koronavírusov, ktoré sú bežne rozšírené medzi ľuďmi a spôsobujú ochorenia dýchacích ciest, tráviaceho traktu, obličiek a nervového systému. Je v poradí už siedmym identifikovaným koronavírusom, ktorý dokáže infikovať človeka. Zdrojom môže byť nielen chorý človek ale aj človek bez príznakov ochorenia. Prežívanie vírusu na plochách a neživých predmetoch môže byť aj niekoľko dní, avšak dezinfekcia na báze peroxidu a alkoholu ho odstráni už do jednej minúty.

Prenos: kvapôčkovou infekciou pri kýchaní, kašľaní, rozprávaní ale aj kontaminovanými rukami.

Inkubačná doba: do nástupu symptómov 4-6 dní s maximom 14 dní.

Príznaky najbežnejšie: horúčka, kašeľ, celková slabosť, bolesti svalov a kĺbov, silná nádcha, strata čuchu a chuti, bolesť hlavy.

Menej časté príznaky: dýchavičnosť, zápal a zlyhávanie pľúc, poškodenie obličiek, septický šok, poškodenie srdca, cyanóza, vaskulitída. Pri týchto dvoch posledných by sme sa radi zastavili a skúsili objasniť príčinu vzniku.

Cyanóza

V niektorých prípadoch napáda hemoglobín-krvné farbivo, ktoré následne stráca schopnosť naviazať kyslík a preto dochádza k hypoxii-nedostatku kyslíka. V tomto prípade dochádza k modrému sfarbeniu končekov prstov, pier a jazyka. Pri tomto procese sa telo snaží vyprodukovať ďalší hemoglobín a železo uvoľnené z poškodeného hemoglobínu sa hromadí v krvi a spôsobuje poškodenie  pľúcneho tkaniva.  Zvýšenie hladiny hemoglobínu a železa ovplyvňujú viskozitu krvi čo má za následok tvorbu mikro a makro trombov. Z tohto dôvodu antikoagulácia chráni pred vznikom trombózy.

Vaskulitída

Čiže zápal steny krvných ciev,  môže spôsobiť vznik parainfekčných kožných prejavov a to začervenanie, prejavy podobné omrzlinám, petechie – malé krvné ložiská  pocity pálenia alebo svrbenia v súvislosti so zápalom alebo uzáver malých kožných ciev (mikroembolizácia).

Mechanizmus vzniku závažných prejavov infekcie zatiaľ nie je úplne jasnený. Predpokladá sa, že ich vznik súvisí s veľkým množstvom vírusu a zvýšenou produkciou zápalových látok v organizme. U starších ľudí, osôb s oslabenou imunitou či pridruženými chronickými ochoreniami je väčšia pravdepodobnosť vážnejšieho priebehu ochorenia.

Liečba

Účinná terapia zatiaľ nie je známa. Liečba je spravidla symptomatická. To znamená, že sa liečia príznaky a s nimi spojené komplikácie.

  • Dodržiavanie pitného režimu: zvýšiť  príjem  tekutín.
  • Horúčka: paracetamol (Paralén, Acylpirín) a podobne.
  • Vitamíny: vitamin C – 2 g denne v dvoch dávkach (ráno a večer), Vitamín D-1000 IU denne, Zinok – 10 mg denne.
  • Nádcha: voľnopredajný sprej do nosa.
  • Bolesť hrdla: voľnopredajné pastilky na cmúľanie alebo kloktadlo
  • Dostatok odpočinku
  • Ľahká a vyvážená strava

Kedy treba kontaktovať lekára?

  • pri obdržaní pozitívneho výsledku na vyšetrenie Covid-19
  • telesná teplota nad 38 stupňov trvajúca viac ako tri dni
  • bolesti na hrudníku pri kašli, zhoršujúce sa dýchanie
  • zhoršený príjem tekutín a stravy, znížené množstvo moču
  • zhoršovanie stavu napriek domácej liečbe

Koronavírus počas svojej ešte krátkej existencie dokázal vytvoriť sériu lekárskych záhad od krvných zrazenín a náhlych cievnych mozgových príhod až po problémy s tráviacim ústrojenstvom, ktoré mýlia vedcov a odborníkov. Samotný vírus spôsobuje nespočetné množstvo rôznych príznakov. Čím viac tento vírus vedci študujú, tým viac zisťujú, aký je rozmanitý.

V zmysle týchto skutočností by sme rozdelili naše reakciu na denné otázky na tri body či skupiny.

1. Pred koronou – ako výživa: áno v tomto prípade smelo môžete aplikovať aj pijavice lekárske aj produkty Živa (Živa Komplex a Živa Bakterial).

2. Počas korony, teda ste pozitívny: keďže ide o chorobu s nepredvídateľným priebehom v tomto prípade prestaňte aplikovať pijavice lekárske, alebo teda nezačínajte s novou terapiou, užívanie produktov Živa nie je obmedzené, s výnimkou keď by ste boli hospitalizovaný, vtedy musíte všetko konzultovať s ošetrujúcim lekárom (v rámci základných kontraindikácii pre Hirudoterapiu je varovanie neaplikovať pijavice lekárske pri infekčných ochoreniach a septických stavoch).

3. Po korone, po prekonanej infekcii: s pijavicami začnite najskôr na 5-ty deň po odznení teplôt a príznakov, Živa produkty (Živa Komplex a Živa Bakterial) sú neobmedzené tak ako v bode dva, môžete kombinovať aj s inými vitamínmi. Pri akejkoľvek nejasnosti kontaktujte nás alebo svojho ošetrujúceho lekára.

Zdroje:

https://www.uvzsr.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=1609:informacia-oncoronavirusoch&catid=68:epidemiologia&Itemid=76
https://www.solen.sk/storage/file/article/DERMA_2_2020_final%20%E2%80%93%20Blasko.pdf
https://www.ruvztv.sk/?p=5587
https://korona.gov.sk/doma-s-covid-19-odporucania-pre-pacientov-v-domacej-liecbe/

Keďže ide o chorobu s nepredvídateľným priebehom určite pijavice počas ochorenia neodporúčame z dôvodu možnej sepsy aj rozvoja ďalších symptómov.