hirudomedicinalis

anatómia pijavice lekárskej

Ako sa rozmnožujú?

Pijavica lekárska je hermafrodit. Skladá sa z oboch, teda z mužského a ženského pohlavného orgánu, pričom sa vzájomne oplodňujú. Do zámotku pijavice ukladajú 10-30 oplodnených vajíčok. Behom ich kladenia vylúčia 4-5 zámotkov, ktoré ostávajú v zemi blízko vody. Po mesiaci sa z vajíčok vyliahnu malé pijavice lekárske, ktoré v prírodných podmienkach v priebehu 3 rokov dosiahnu 2 gramy. Až potom sa dajú použiť k medicínskym účelom. Samozrejme, je to závislé od stravovacích podmienok a od teploty vody. Za teplých dní, sú pijavice ďaleko pohyblivejšie, ako za chladných. V lete, keď jazerá vysýchajú sa zavrtávajú do bahna.

Ako zimujú?

Pijavice prezimujú v pobrežnej pôde. Na jar, keď sa studne a jazerá plnia vodou, začnú byť živšie a hľadajú potravu.

Pijavica lekárska – anatómia tela môže vyzerať jednoducho, ale opak je pravdou. Telo pijavice lekárskej je v brušnej časti ploché. V prednej časti je ústna prísavka a na zadnom konci sa nachádza zadná prísavka. Povrch tela je pokrytý drobnými kolieskami. Koža obsahuje mnoho žliaz vylučujúce hlien. Základnou farbou pijavice je olivovo zelená. U rôznych pod druhov má odlišné odtiene. Niektoré sú svetlozelené, u iných prevláda šedá farba. Pozdĺž boku sa tiahnu žlto-oranžové (hrdzavé) pruhy. Predstavujú dôležitý rozlišovací znak. Brucho hrá rôznofarebnými odtieňmi. Existujú pijavice so šedo zeleným bruškom a s dvoma čiernymi pruhmi po okrajoch, iné na ňom majú čierne škvrny. Niekedy ich je toľko, že šedo zelenú farbu potláčajú.

hirudomedicinalis anatomy

prísavky pijavice lekárskej

hirudomedicinalis secret

tráviaci systém pijavica lekárska

Lekárske pijavice sa živia krvou rýb a zvierat. V ústach majú tri čeľuste v tvare Y. Všetky tri čeľuste majú drobné chitínové pevné zuby. Nimi prehryznú kožu a následne sajú krv. Okolo hltanu a ďasna majú slinné žľazy pozostávajúce z malých belavých jednobunkových teliesok. Keď sa pijavica prisáva roztvorí čeľuste a vysunie zuby, ktorými sa zareže ako pilka. Súčasne sa s čeľusťami otvárajú aj priechody slinných žliaz.

Ich sliny obsahujú liečivý hirudín, ktorý má vynikajúcu schopnosť brániť zrážaniu krvi v organizme i mimo neho. Okrem hirudínu obsahujú ďalších 150 druhov látok, ktoré výborne pomáhajú pri rôznych ochoreniach (kŕčové žily, hemoroidy, dna…), liečia zápaly, chronické bolesti a i. Vďaka týmto látkam je možná Hirudoterapia.  Počas satia sa krv z hltana dostáva do objemnej dutiny, ktorá má tú funkciu, že slúži ako rezervoár. Z tejto dutiny krv v malých dávkach putuje do strednej časti čreva, kde sa spracováva. Zadná časť má vylučovací otvor. Na jedenkrát pijavica lekárska dokáže vysať obrovské množstvo krvi. Preto sa jej telo niekoľkonásobne zväčší. Najedená môže bez stravy vydržať 1,5-2 roky. Pijavica dýcha kožou.

Nervový systém pijavice lekárskej sa skladá z nad hltanového uzlu, hltanového nervového prstenca a brušného nervového reťazca. V prednej časti tela má 5 párov veľmi drobných očí (viditeľné sú pri zväčšení).